Historie CČSH
Církev československá husitská (CČSH, do roku 1971 pouze Církev československá – CČS) vznikla v roce 1920 oddělením od církve římskokatolické a z katolictví si uchovala mnoho prvků (liturgie, 7 svátostí…) Snažila se však také od počátku navazovat na odkaz české reformace (husitství, Jednota bratrská). Lze o ní říct, že je to církev středu, která se snaží o propojení tradic katolických a reformačních. Ve světě má obdobu např. v církvi anglikánské. V roce 1948 otevřela jako jedna z prvních na světě kněžskou službu ženám.
Symbolem církve je kalich s křížem symbolizující katolickou a protestantskou tradici víry. Základem církevního života jsou pravidelné nedělní bohoslužby s liturgií dr. Karla Farského – zakladatele a prvního patriarchy. Církev vysluhuje sedm svátostí – křest, biřmování, večeři Páně, pokání, manželství, útěchu nemocných a svěcení kněžstva.
Dnes tvoří církev 340 farností – náboženských obcí, které jsou sdruženy do vikariátů (my v Králově Poli jsme Brno-město), vikariáty pak do diecézí (těch je šest: my jsme brněnská, další jsou olomoucká, královéhradecká, plzeňská, pražská a slovenská). Každá diecéze má v čele biskupa (v Brně je to Mgr. Juraj Jordán Dovala), hlavou celé Církve československé husitské je patriarcha (v současnosti ThDr. Tomáš Butta). Co se týče počtu věřících, je naše církev třetí největší církví v České republice.
Historie našeho sboru
Husův sbor v Brně – Králově Poli vystavěla v tehdejší Československé republice nově ustavená Československá církev. Jde o významnou dominantu v urbanismu. Základní kámen ke stavbě Husova sboru byl položen 12.října 1924 za účasti patriarchy dr. Karla Farského. V lednu 1925 byl schválen projekt arch. Nováka. Dne 25.dubna 1925 byla stavba zadána firmě Grum a Dejmek z Králova Pole a již 25.října 1925 byl sbor patriarchou dr. Karlem Farským a moravským biskupem dr. Rostislavem Stejskalem slavnostně otevřen za účasti 12.000 osob z Králova Pole a okolí.
Jde o funkcionalistickou sakrální stavbu neobvykle civilního ztvárnění s výraznou stupňovitou věží. Součástí sboru je farní budova s kanceláří a třemi byty, v přízemí sboru je divadelní sál. V Husově sboru se od jeho otevření konalo několik významných slavností, svěcení kněží (např. biskupa ThDr. Petra Šandery a současného zmocněnce tohoto sboru Mgr. Jana Jonáše Zaplatila) a návštěv (patriarchové Miroslav Novák, ThDr.Tomáš Butta Th.D., biskupové Václav Janota, Karel Pudich, Rudolf Medek). Husův sbor je zasvěcen památce Mistra Jana Husa a je jedním ze tří velkých brněnských chrámů, a to na Botanické ulici a Karáskově náměstí.